A bolgár demokrácia nem működik. Nagyon nem működik. Ha épp nem írnék, hanem suttognék,
elmerészkednék akár odáig is, hogy baromira nem működik,
de papírra persze soha nem vetnék ilyetén otrombaságot.
Európai demokráciaünnepet tartottunk vasárnap, és a két urnákhoz járuló ország, Finnország és Bulgária érdekes módon nagyon hasonló választási rendszerben voksolt. Választási rendszerük lényegében a 2014 előtti Magyarország megyei listáinak rendszere, az egy-két megyényi választókerületek lakói mindkét országban a helyi listán induló politikusoknak osztanak ki népességarányos mennyiségű mandátumot.
Lényegében tisztán arányos választási rendszer a finn és a bolgár is,
minimális területi elemmel. Hogy klasszikust idézzek, ezek ugyanazok. Csak az eredmény íze az, ami nem is lehetne eltérőbb.
Finnország eredményvárását öröm volt nézni: egyik területi listán újraválasztott politikus jobban mosolygott, mint a másik, csak úgy röpködtek a koalíciós párzásra invitáló gesztusok, az épp hogy csak győztes Nemzeti Koalíciópárt pedig most a bőség zavarával néz szembe.
Csináljon hármas koalíciót a jobboldali Igazi Finnekkel és a liberális, mégis vidékies Középpárttal? Vigye táncba Sanna Marint egy koalíciópárti-szocdem nagykoalíció porondján? Esetleg hegesszen össze valami kisebbségi megoldást külső támogatókkal?
Minden opció működőképes, és egyik jobb, mint a másik. S ha minden kötél szakadna, végül is Marinék is tudnának kormányt alakítani. Onnea!
Ehhez képest a bolgár győzteseket jó eséllyel kínozhatja majd a gyomorsav. Megint ugyanaz állt elő, mint az előző négy választáson: van győztes, csak többsége meg koalíciós partnere nincs neki. Orrhosszal nyert Bojko Boriszov és a jobboldali GERB (most is), de nem áll össze velük senki (most sem).
Az egyik azért nem, mert szerinte Boriszov korrupt és maga az ördög, a másik azért nem, mert a GERB nem eléggé oroszpárti, a szocialisták meg már csak dafke sem. Hasonló lenne a helyzet akkor, ha Kiril Petkovék liberális-zöld nyugatos koalíciója próbálkozna kormányalakítással. Úgyhogy vagy gányolnak megint valami két hónap múlva összeomlékonyat,
vagy mehetnek a bolgárok megint választani, szám szerint hatodszor jó két év alatt. Mamka mu!
Csak tudnám, mit lehet tenni akkor, ha egy országban két nagyobb, egymással azonban nem koalícióképes politikai blokk rendszeresen ér el egymáshoz nagyon közeli eredményt, melynek következményeképpen kormányzóképes többséget egyik sem szerez!